Gene Colan

Gene Colan.Gene Colan (urodzony 1 września 1926 roku, zmarł 23 czerwca 2011 roku) – jeden z nestorów amerykańskiego komiksu, rysownik, ilustrator. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza pośród fanów Marvel Comics, uważany za człowieka-legendę. Na swoim koncie ma ponad 1200 (!) wydanych komiksów.

Karierę w branży komiksowej rozpoczął w 1944 roku, pracując m.in. z Jackiem Kirby przy serii komiksowej z przygodami Kapitana Ameryki. Jego prace nad Sub-Mariner z „Tales to Astonish” czy Iron Manem z „Tales of Suspense” z czasów Srebrnej Ery Komiksu uchodzą wręcz za kanoniczne.

Ilustrował też serie „Daredevil”, „Doktor Strange”, wybitnie przesiąkniętym jego stylem „Tomb of Dracula” oraz „Black Panther”. W roku 1948 przeszedł na pracę jako wolny strzelec, współpracując także z innymi wydawcami, jak Dark Horse czy Archie Comics.

W latach 1977 i 1978 otrzymał statuetki Eagle Award. W roku 2008 otrzymał Sparky Award, a w 2009 Comic Art Professional Society's Sergio Award, by w 2010 roku zostać laureatem najbardziej prestiżowej nagrody branży komiksowej, Nagrody Eisnera za „Captain America # 601”.

W 2008 roku The Cartoon Art Museum mieszczące się w San Franciso, poświęciło Colanowi specjalna retrospektywną wystawę.

Jego oryginalne prace na rynku amerykańskim i frankofońskim cieszą się sporym zainteresowaniem i są wystawiane na sprzedaż przez czołowe domy aukcyjne.

Polskiemu odbiorcy losy pracy Gene Colana przybliża książka „Niezwykła historia Marvel Comics” (Wydawnictwo SQN, 2013). 

Plansze komiksowe artysty

Pokaż kolejne

Zamknij

Twoje zapytanie zostało wysłane.