Jan Plata-Przechlewski

Jan Plata-Przechlewski - (ur. 10 stycznia 1959 r.) absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie i filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim; autor komiksów. W środowisku komiksowym znany przede wszystkim jak ojciec pierwszej undergroundowej serii komiksowej pt. "Wampiurs Wars", wydawanej w Polsce jeszcze w latach '80-tych XX wieku pod okiem cenzury, o której tak pisano:

""Wampiurs Wars" to już komiks legenda. Jego wydania z lat 80-ych osiągają zawrotne ceny na Allegro." - Aleja Komiksu.

"W latach 80-tych ubiegłego wieku w Polsce ukazywać mógł się tylko komiks, który dostawał akceptację władz państwowych reprezentowanych przez wszelakie instytucje wydawnicze i cenzorskie. Wyjątków od tej reguły było naprawdę niewiele. Najgłośniejszy komiks podziemny to z pewnością narysowana przez Jacka Fedorowicza "Solidarność - 500 pierwszych dni", a najbardziej niepokorny to prawdopodobnie właśnie "Wampiurs Wars"." - Aleja Komiksu.

"(...) legenda rodzimego undergroundu z czasów PRL-u (...) "najlepszy, najbardziej odjechany, śmieszny i niepokorny twór w historii komiksu polskiego" - jak Kamil Śmiałkowski w " Machinie" (nr 1/2000) określił Wampiurs Wars Jana Platy-Przechlewskiego." - Gildia.pl.

"(...) uznawany przez część środowiska komiksowego za legendę polskiego undergroundu" - Wikipedia.

Praca magisterska, pisana pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej, dotyczyła kategorii przestrzeni w literaturze science fiction (fragment rozdziału o filmie SF opublikował w czerwcu 1988 r. Miesięcznik Literacki "Fantastyka"). Brał udział w konferencjach naukowych i popularnonaukowych na temat SF organizowanych przez uniwersytety: Jagielloński, Warszawski i Gdański. Od roku 1987 członek rzeczywisty Gdańskiego Klubu Fantastyki (klubowy pseudonim: PiPiDżej). Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego comiesięcznego "Informatora" GKF. Na łamach fanzinów GKF zamieszcza recenzje i eseje poświęcone literackiej i filmowej fantastyce.

Pisuje literacko-filmowe felietony (w tym o fantastyce i komiksie) do lokalnych mediów. Trafił na karty IX-XI wydania szwajcarskiego leksykonu Who is Who w Polsce.

Jego rysunki publikowane były m.in. w regionalnym roczniku "Kalendarz Gdański" i w dziecięcym dwutygodniku "Miś"; zaprojektował też m.in. logo gdańskiego Centrum Edukacji Teatralnej oraz okładkę "Kodeksu pracy z komentarzem" kilkakrotnie wznawianego przez Gdyńską Fundację Gospodarczą.

Współtwórca turystycznej publikacji promocyjnej wydanej przez UM w Wejherowie (czerwiec 2009 r.) - scenarzysta komiksów "Dzień pod Trójmiastem" (rys. Aleksandra Spanowicz) i "Tajemnice Wejherowa" (rys. Bartłomiej Glaza i Tomasz Mering) oraz autor mapki-rozkładówki przedstawiającej zabytkowe centrum tego miasta. 28 czerwca 2013 roku zaproponowana przezeń trasa turystyczna po Wejherowie ukazała się w książkowym przewodniku Polska. Daj się zaskoczyć. Trasy magiczne - wydanym po ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez spółkę Agorę i firmę Continental.

Nie jest związany ze środowiskiem komiksowym, bywał jednak gościem na konwentach i brał udział w wielu zbiorczych wystawach komiksowych. Obecnie, wraz z Tomaszem Meringiem, publikuje na łamach "Informatora" GKF jednoplanszowe komiksy parodiujące słynne wątki filmowej i komiksowej fantastyki.

25 maja 2013 roku, podczas corocznego święta miasta (Dzień Jakuba), znalazł się wśród dwunastu osób związanych z kulturą, oświatą, sportem i gospodarką, którym została wręczona doroczna Nagroda Prezydenta Miasta Wejherowa.

Za: Wikipedia.

Plansze komiksowe artysty

Pokaż kolejne

Zamknij

Twoje zapytanie zostało wysłane.