Marek Szyszko

Marek Szyszko.Marek Szyszko (ur. 1951 w Warszawie) – polski rysownik komiksów i ilustrator książek. Ukończył Liceum Plastyczne i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego pracą dyplomową były ilustracje poezji Francoise'a Villona w formie zbliżonej do komiksu. Karierę komiksową zaczynał od historii w magazynie "Relax" (krótsze formy: "W mocy wielkiej bogini", "Konus", "Pięć kroków wstecz", "Lew z brązu" oraz dłuższa - "Tajemnica Kipu"), do współpracy przy którym zaprosił go Grzegorz Rosiński. W "Relaksie" można bardzo dobrze zaobserwować ewolucję techniki rysowania, od topornej (pierwsza historyjka) do bardzo dojrzałej, dopracowanej od strony warsztatowej zaprezentowanej w "Tajemnicy Kipu". Po upadku magazynu KAW publikuje w swoich antologiach jeszcze trzy krótkie formy: "Olbrzym z Cardiff" ("Wywiadowca XX wieku") oraz "Ogień nad Tajgą" i "Przeobrażenie" ("Ogień nad Tajgą" - 1982), zaś autor zaczyna rysować albumy dla wydawnictwa "Sport i turystyka". Rysował także zeszyty serii "Pilot śmigłowca", "Legendarna historia Polski", "Polscy podróżnicy".

Szyszko na swoim koncie ma wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw swoich komiksowych prac, m.in. prace grafika weszły w skład wystawy polskich autorów w Sierre w 1988 roku. Zostały tam dostrzeżone przez zachodnich wydawców, którzy zaprosili autora do współpracy. Wiązała by się ona jednak z wyjazdem z Polski, tak więc Szyszko zrezygnował z niej.

Po 1990 roku zrezygnował z pracy nad komiksem i zajął się ilustracją książkową, głównie historyczną.

Wydane komiksy autora: seria: Polscy podróżnicy (scen. Stefan Weinfeld) "Prosto w paszczę smoka. O Bronisławie Gąbczewskim" (Sport i turystyka - 1987), "Po Australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim" (Sport i turystyka - 1987), "W poszukiwaniu prawdziwej Ameryki. O Henryku Sienkiewiczu" (Sport i turystyka - 1988); seria: Leśny Klub Sportowy (scen. Jerzy Dąbrowski) "Cukierenka pod liściem" (Sport i turystyka - 1984), "Były w lesie raz igrzyska" (Sport i turystyka - 1984); seria: Legendarna Historia Polski (scen. Barbara Seidler) "Bolesław Krzywousty" (Sport i turystyka - 1984), "Władysław Łokietek" (Sport i turystyka - 198), "Kazimierz Wielki" (Sport i turystyka - 1988); seria: Pilot śmigłowca (scen. Witold Jarkowski) "Cele dla myśliwców" (Sport i turystyka - 1982), "Kraksa" (Sport i turystyka - 1983); poza seriami: "Ostatnia przystań" cz. I i II (Sport i turystyka - 1986), "Sąd Parysa" (scen. Jacek Bocheński - Sport i turystyka - 1986), "Dr Jekyll & mr Hyde" (scen. Stefan Weinfeld; wersja czarno-żółta: KAW - 1983, wersja kolorowa: "Razem" 1985), "Tajemnica Kipu" (scen. Dobrzyńska; Relax 1979-1980), "Wyspa skarbów" (scen. Stefan Weinfeld; Sport i turystyka - 1989).

Plansze komiksowe artysty

Pokaż kolejne

Zamknij

Twoje zapytanie zostało wysłane.