Szarlota Pawel

Szarlota Pawel.Szarlota Pawel (właściwie Eugenia Pawel-Kroll, ur. w 1950 r.). Polska graficzka, autorka komiksów, uważana za kobiecą pionierkę tego medium w Polsce. Absolwentka Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie (rocznik 1974). Przez 24 lata ściśle związana z redakcjami magazynów "Świat Młodych" i "Uśmiech Numeru". Zadebiutowała w komiksie w 1973 roku na łamach "Świata Młodych, gdzie jej nauczycielem był Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel). Jak sama wspomina w jednym z wywiadów: "Miałam dobrego nauczyciela – Papcia Chmiela, który z jednej strony podsuwał mi zachodnią prasę komiksową, a z drugiej zdradził swoją receptę na udany komiks dla młodzieży. Polegała ona na tym, że bierzemy dwójkę dzieci i dodajemy do tej pary jakąś postać fantastyczną - maskotkę obdarzoną tajemniczymi zdolnościami.".

Uprawiane dziedziny: ilustracja książkowa i prasowa, komiks, dowcip rysunkowy, komentarz satyryczny, rysunek artystyczny i malarstwo.

Wydane komiksy to m.in.: "Jonka, Jonek i Kleks" (2 części), "Porwanie księżniczki", "Smocze jajo", "Pióro kontra flamaster", "Złoto Alaski", "W pogoni za Czarnym Kleksem", "Kleks na przełaj przez bajki", "Kleks szalony wynalazca", "Kleks i złota rybka", "Kubuś Piekielny: Sąsiedzi" i "Kubuś Piekielny: Przeprowadzka" oraz "Kleks w krainie zbuntowanych luster", "Bunt krasnoludków" (scen. Konrad T. Lewandowski). Łącznie (wraz z drukowanymi tylko w wersji prasowej) stworzyła ponad tysiąc komiksowych odcinków.

Plansze komiksowe artysty

Pokaż kolejne

Zamknij

Twoje zapytanie zostało wysłane.