Bogusław Polch – właśc. Połch (ur. 1941 r.), polski rysownik komiksów, który zajmuje się także tworzeniem grafiki reklamowej i użytkowej oraz ilustracji książkowych, storyboardzista.
W warszawskim liceum plastycznym siedział w jednej ławce z Grzegorzem Rosińskim. Zrezygnował ze studiów plastycznych, zajmując się od razu pracą zawodową. Debiutował w wieku 17 lat, dwoma krótkimi komiksami w młodzieżowej gazecie „Korespondent wszędobylski”. Pierwszy oficjalny komiks wydał 12 lat później. Był to zeszyt „Złoty” Mauritius z serii o kapitanie Żbiku, do prac przy której wciągnął go G. Rosiński. Znany głównie z komiksu „Funky Koval” (scenariusz Maciej Parowski i Jacek Rodek) oraz serii komiksów „Bogowie z kosmosu” (lepiej znana jako „Według Ericha von Dänikena”) – siedem tomów w latach 1982-1990, komplet ośmiu tomów w wydaniu zbiorczym pod nazwą Ekspedycja w 2003.
W 1982 na zlecenie UNESCO narysował komiks „Rycerze fair play” o tematyce sportowej. Zaś w 1989 komiks pt. „Tomek Grot”.
Wśród czytelników i kolegów po fachu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku. Janusz Christa powiedział o nim:
A Polch… O, ten jest zupełnie niesamowity. Kiedyś pokazywał mi stronę swojego „Funky Kovala”. Był na niej rysunek bohatera trzymającego w ręce monetę. Na tym dolarze były umieszczone wszystkie napisy, jak na prawdziwym. Musiał to chyba pod lupą robić. Zapytałem go, po co to, przecież w druku tego zupełnie nie będzie widać. Odpowiedział: „No, jasne! Lecz ja wiem, że to tam jest„.
Próbą odejścia od tego stylu była seria komiksów o Wiedźminie, przy pracy nad którymi Polch przed nałożeniem koloru celowo kopiował po kilka razy plansze, aby uzyskać wrażenie rozmytych konturów.
W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Za Wikipedia.