Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Matuszak Dagmara

Dagmara Matuszak – Dagmara Matuszak (ur. 31 sierpnia 1973 w Poznaniu) – polska ilustratorka, malarka i autorka komiksów; projektantka książek, plakatów, okładek i ilustracji książkowych.

Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (na roku z Joanną Karpowicz). Źródłami inspiracji do pracy jest dla niej malarstwo niderlandzkie: Rogier van der Weyden, bracia Hubert i Jan van Eyck, Hugo van der Goes oraz twórczość współczesnego ilustratora Johna Howe.

Debiut komiksowy w 2003 roku monochromatycznym komiksem wojennym pt. „Wrześniowe przedpołudnie„, narysowanym do scenariusza Kamila Śmiałkowskiego na potrzeby antologii komiksu polskiego „Wrzesień„, zainicjowanej przez Tomasza Kołodziejczaka z wydawnictwa Egmont Polska. Kolejnym komiksem Matuszak był zrealizowany rok później „Eksperyment” do scenariusza Grega Beckera, na potrzeby kolejnej antologii Egmontu pt. „Człowiek w probówce.”

W 2004 roku nawiązała współpracę z angielskim pisarzem Neilem Gaimanem, któremu spodobał się jeden z jej rysunków, przedstawiający lisa z opowiadania „Biała droga„. Rysunek ten został po raz pierwszy zaprezentowany pisarzowi na wystawie prac zainspirowanych twórczością Gaimana, w Krakowie w maju 2003 roku. Wkrótce potem Gaiman zaproponował Matuszak zilustrowanie kolekcjonerskiego wydania „Dymu i luster„. W związku z zarzuceniem tego projektu przez wydawcę, Matuszak otrzymała od Gaimana do zilustrowania inny tekst – napisany specjalnie dla niej poemat „Melinda„, opowiadający o dziewczynce żyjącej samotnie w zrujnowanym mieście, zamieszkanym tylko przez zwierzęta i maszyny.

Melinda” ukazała się w USA, w grudniu 2004 roku, nakładem wydawnictwa Hill House Publishers, a następnie już w marcu 2005 roku w Polsce nakładem wydawnictwa Atropos. Oba wydania książki to limitowane numerowane nakłady, wydrukowane na szlachetnym, wzbogaconym o barwne drobiny papierze o wysokiej gramaturze, oprawione w twardą tłoczoną oprawę, z ręcznie wklejanymi kolorowymi ilustracjami. Dziś uchodzą za bibliofilskie okazy trudno dostępne na światowym rynku antykwarycznym.

W sierpniu 2006 roku podczas XXI Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki „Polcon” w Lublinie wydawnictwo Atropos zaprezentowało kolekcjonerskie wydanie opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Maladie” zilustrowane przez Dagmarę Matuszak.

W grudniu 2007 roku, nakładem wydawnictwa Hill House Publishers ukazało się wydanie kolekcjonerskie kolejnej książki Neila Gaimana „Anansi Boys” w całości zaprojektowane i zilustrowane przez Dagmarę Matuszak.

W latach 2000-2011 autorka brała też udział w licznych wystawach, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych, w Polsce i zagranicą (m.in. we Francji, Włoszech, Portugalii, w Niemczech, na Węgrzech).

  
  •   
  •   
  •   
  •   
Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek