Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Colan Gene

Gene Colan.Gene Colan (urodzony 1 września 1926 roku, zmarł 23 czerwca 2011 roku) – jeden z nestorów amerykańskiego komiksu, rysownik, ilustrator. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza pośród fanów Marvel Comics, uważany za człowieka-legendę. Na swoim koncie ma ponad 1200 (!) wydanych komiksów.

Karierę w branży komiksowej rozpoczął w 1944 roku, pracując m.in. z Jackiem Kirby przy serii komiksowej z przygodami Kapitana Ameryki. Jego prace nad Sub-Mariner z „Tales to Astonish” czy Iron Manem z „Tales of Suspense” z czasów Srebrnej Ery Komiksu uchodzą wręcz za kanoniczne.

Ilustrował też serie „Daredevil”, „Doktor Strange”, wybitnie przesiąkniętym jego stylem „Tomb of Dracula” oraz „Black Panther”. W roku 1948 przeszedł na pracę jako wolny strzelec, współpracując także z innymi wydawcami, jak Dark Horse czy Archie Comics.

W latach 1977 i 1978 otrzymał statuetki Eagle Award. W roku 2008 otrzymał Sparky Award, a w 2009 Comic Art Professional Society’s Sergio Award, by w 2010 roku zostać laureatem najbardziej prestiżowej nagrody branży komiksowej, Nagrody Eisnera za „Captain America # 601”.

W 2008 roku The Cartoon Art Museum mieszczące się w San Franciso, poświęciło Colanowi specjalna retrospektywną wystawę.

Jego oryginalne prace na rynku amerykańskim i frankofońskim cieszą się sporym zainteresowaniem i są wystawiane na sprzedaż przez czołowe domy aukcyjne.

Polskiemu odbiorcy losy pracy Gene Colana przybliża książka „Niezwykła historia Marvel Comics” (Wydawnictwo SQN, 2013). 

  
  •   
  •   
  •   
  •   
Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek