Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Marek Szyszko

Marek Szyszko (ur. 1951 w Warszawie) – polski rysownik komiksów i ilustrator książek. Ukończył Liceum Plastyczne i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego pracą dyplomową były ilustracje poezji Francoise’a Villona w formie zbliżonej do komiksu. Karierę komiksową zaczynał od historii w magazynie „”Relax„” (krótsze formy: „”W mocy wielkiej bogini””, „”Konus””, „”Pięć kroków wstecz””, „”Lew z brązu”” oraz dłuższa – „”Tajemnica Kipu””), do współpracy przy którym zaprosił go Grzegorz Rosiński. W „”Relaksie”” można bardzo dobrze zaobserwować ewolucję techniki rysowania, od topornej (pierwsza historyjka) do bardzo dojrzałej, dopracowanej od strony warsztatowej zaprezentowanej w „”Tajemnicy Kipu””. Po upadku magazynu KAW publikuje w swoich antologiach jeszcze trzy krótkie formy: „”Olbrzym z Cardiff„” („”Wywiadowca XX wieku””) oraz „”Ogień nad Tajgą„” i „”Przeobrażenie„” („”Ogień nad Tajgą”” – 1982), zaś autor zaczyna rysować albumy dla wydawnictwa „”Sport i turystyka””. Rysował także zeszyty serii „”Pilot śmigłowca„”, „”Legendarna historia Polski„”, „”Polscy podróżnicy„”.
Szyszko na swoim koncie ma wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw swoich komiksowych prac, m.in. prace grafika weszły w skład wystawy polskich autorów w Sierre w 1988 roku. Zostały tam dostrzeżone przez zachodnich wydawców, którzy zaprosili autora do współpracy. Wiązała by się ona jednak z wyjazdem z Polski, tak więc Szyszko zrezygnował z niej.
Po 1990 roku zrezygnował z pracy nad komiksem i zajął się ilustracją książkową, głównie historyczną.
Wydane komiksy autora: seria: Polscy podróżnicy (scen. Stefan Weinfeld) „”Prosto w paszczę smoka. O Bronisławie Gąbczewskim”” (Sport i turystyka – 1987), „”Po Australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim”” (Sport i turystyka – 1987), „”W poszukiwaniu prawdziwej Ameryki. O Henryku Sienkiewiczu”” (Sport i turystyka – 1988); seria: Leśny Klub Sportowy (scen. Jerzy Dąbrowski) „”Cukierenka pod liściem”” (Sport i turystyka – 1984), „”Były w lesie raz igrzyska”” (Sport i turystyka – 1984); seria: Legendarna Historia Polski (scen. Barbara Seidler) „”Bolesław Krzywousty”” (Sport i turystyka – 1984), „”Władysław Łokietek”” (Sport i turystyka – 198), „”Kazimierz Wielki”” (Sport i turystyka – 1988); seria: Pilot śmigłowca (scen. Witold Jarkowski) „”Cele dla myśliwców”” (Sport i turystyka – 1982), „”Kraksa”” (Sport i turystyka – 1983); poza seriami: „”Ostatnia przystań”” cz. I i II (Sport i turystyka – 1986), „”Sąd Parysa”” (scen. Jacek Bocheński – Sport i turystyka – 1986), „”Dr Jekyll & mr Hyde”” (scen. Stefan Weinfeld; wersja czarno-żółta: KAW – 1983, wersja kolorowa: „”Razem”” 1985), „”Tajemnica Kipu”” (scen. Dobrzyńska; Relax 1979-1980), „”Wyspa skarbów”” (scen. Stefan Weinfeld; Sport i turystyka – 1989).”

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek