Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Baranowski Tadeusz

Tadeusz Baranowski.Tadeusz Baranowski (ur. 6 stycznia 1945 w Zamościu) – polski scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki na warszawskiej ASP. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego Filemon i przyjaciele zrealizowanego w 1991 r. w Se-ma-forze.

W 1984 r. został zaproszony przez Grzegorza Rosińskiego do Belgii, gdzie miał kolorować Thorgala. Zdecydował się jednak pójść własną drogą twórczą. Współpracował z tygodnikiem „Tintin” tworząc komiksy do scenariuszy J. Dufauxa i Boma. Stworzył ilustracje do prestiżowego wydawnictwa z tekstami wierszy J. Brela. Wypracował sobie niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników.

31 maja 2007 został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Podczas tej samej uroczystości Medale Gloria Artis otrzymali również inni rysownicy komiksów: Henryk Jerzy Chmielewski oraz Janusz Christa.

Ma bardzo bogaty dorobek komiksowy, który w sposób znaczący wpłynął na komiks polski. M.in.: Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko, Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa, Przygody Sherlocka Bombla, Antresolka profesorka Nerwosolka, Podróż smokiem Diplodokiem, Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady, Przepraszam remanent, Ecie-pecie o wszechświecie, wynalazku i komecie (2 tomiki, Historia wyssana z sopla lodu (scenariusz: Jean Dufaux), To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia… (scenariusz: Anna Baranowska), Orient Men: Forever na zawsze, Porady Praktycznego Pana, Tffffuj! Do bani z takim komiksem! – Orient Men i Spółka 2005 (wyd. numerowane kolekcjonerskie – 550 szt), Zeszyty Baranowskiego#1: W pustyni i w paszczy – nakładem autora 2008 (wyd. kolekcjonerskie w nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy), Zeszyty Baranowskiego#2: Ten piekielny Barnaba, Komiksy z Misia – nakładem autora 2008 (wyd. kolekcjonerskie w nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy), Zeszyty Baranowskiego#3: Przygody twistującego słonia Twisti, Robin Wschód – nakładem autora 2008 (wyd. kolekcjonerskie w nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy), Zeszyty Baranowskiego#4: Moje komiksy po francusku cz. 1 – nakładem autora 2009 (wyd. kolekcjonerskie w nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy), Zeszyty Baranowskiego#5: Moje komiksy po francusku cz. 2 – nakładem autora 2009 (wyd. kolekcjonerskie w nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy), Na wypadek wszelki woda, soda i Bąbeleki (oraz Kudłaczki), Szlurp i BurpKultura Gniewu 2012.

Ostatnio powrócił do malarstwa.

Za: WIkipedia.pl & Gildia.pl.

  
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek