Nous sommes de 2012. Nous sommes membre de Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art.

Komplet prac zbieranych w ramach kolekcji tematycznej « Kwiaty Zła« . Trzonem jej był temat związany z oponentami Batmana uwiecznionymi na splashach, gdzie punktem wyjścia był Poczet Królów Polskich Jana Matejki, tak tutaj duże, pełnostronicowe kadry portretujące postaci z uniwersum DC Comics przywołują na myśl Poczet Zła. Tytuł kolekcji to bezpośrednie zapożyczenie ze zbioru wierszy wybitnego francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a – (fr. Les fleurs du mal) – czasem tłumaczonego jako « Kwiaty Grzechu« .

Ofertę tworzy zestaw absolutnie wyjątkowych prac, wymagających czasu przeznaczonego na ich wyszukanie i skompletowanie:

1) Joker: splash tytułowy z « Robin » #85, zeszyt pt. « Fool’s Errand » (DC 2001), autorów: Pete Woods (rysunek ołówkiem), Jesse Delperdang (tusz), Willie Schubert (odręczne liternictwo). Rozmiar: 28×43 cm.

Praca wyjątkowa bo przedstawiająca Jokera – najbardziej znanego antybohatera w historii komiksu – jako zaprzeczenie jego szalonej natury. Tu Joker skrajnie załamany, siedzący w zakładzie dla obłąkanych w Arkham, nie reagujący na swoje imię. Całkowicie w opozycji do swojego powszechnego wizerunku.

2) Scarface: splash tytułowy z « Batman: Shadow of the Bat » #59, zeszyt pt. « Killer Killer. Strom Gird » (DC 1997), autorów: Dave Taylor (rysunek ołówkiem), Stan Woch (tusz), Bill Oakley (liternictwo). Rozmiar: 28×43 cm.

Człowiek z Blizną (ang. Scarface) – gangsterski duet składający się z brzuchomówcy-lalkarza oraz jego drewnianego manekina. Duet specyficzny, bo w tym przypadku to demoniczna lalka rządzi swoim animatorem. Świetnie tą zaburzoną relację przedstawia niniejszy splash, na którym uwieczniono tą odwróconą relację, przedstawiając ją w prawdziwym świetle.

Rysunek z autografem Dave’a Taylora. Praca prezentowana na wystawie (Anty)Bohaterowie Gotham w łódzkim Lokalu (2014).

3) Batgirl: splash tytułowy z « Batgirl » #5, pt. « The Righteous And The Profane… …Linked By One Tragic Girl… » (DC 2000), autorów: Damion Scott (rysunek ołówkiem), Robert Campanella (tusz). Rozmiar: 28×43 cm.

Batgirl doczekała się wielu wcieleń, nie tylko w formie pozytywnej postaci Barbary Gordon, ale także związanej z syndykatem zbrodni Cassandry Cain – córki notorycznych morderców, Dawida Kaina i Lady Shiwy, których pociecha miała się stać ochroniarzem dla Ra al Ghula. Członkini Ligi Zabójców (Ra League of Assassins). W uniwersum DC Cassandra w wieku 16 lat na swoim koncie miała już 200 zabójstw.

Na rysunku przedstawiona w scenie przyparcia do muru tej wyjątkowo zwinnej i śmiertelnie groźnej oponentki Batmana, gdzie dosłownie milimetry ruchu palca na spuście pistoletu wymierzonego w jej głowę dzielą ją od niechybnej śmierci.

4) Scarecrow: splash końcowy z « Batman » #627, pt. « As the Crow Flies, Part Two: Partners in Crime » (DC 2014), autorów: Dustin Nguyen (rysunek ołówkiem), Richard Freind (tusz). Rozmiar: 29×43 cm.

Strach na Wróble (ang. Scarecrow; alter ego postaci Jonathan Crane). Postać stworzona w 1941 roku przez legendarny duet Bob Kane i Bill Finger. Manipulator umysłu, władca strachu. Tu przedstawiony w swojej dwoistej naturze – w górnych partiach w formie słomianego archetypicznego manekina, którego na co dzień możemy spotkać na okolicznych plantacjach rolniczych, w dolnej partii w formie wylewającej się cielesnej nieuformowanej masy. A te dwie formy przecinają wyłaniające się z cienia kapelusza demoniczne oczy i rząd kłów, nadając tej kukle iskrę życia.

Praca z autografem Dustina Nguyena.

5) Mr. Zsasz: półsplash z « Arkham Manor » #4, pt. « Cold Comfort » (DC 2015), autor: Shawn Crystal (rysunek blue-line, tusz czarny i biały). Rozmiar: 28×43 cm.

Victor Zsasz, seryjny morderca, którego znakiem rozpoznawczym są eksponowane nacięcia na skórze oznaczające ilość dokonanych zbrodni. Ten zadający sobie ból samouszkodzeniowiec został przedstawiony na rysunku w wyjątkowo przesiąknięty cierpieniem sposób, gdzieś na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego. Zamknięty w zabitym deskami otworze w ścianie, przywodzącym na myśl część chorego eksperymentu naukowego oraz trumny. Na ostatnim kadrze wygląda gdyby złożono go już do grobu. Wyjątkowo mocna praca…

Updating…
  • Votre panier est vide.