Nous sommes de 2012. Nous sommes membre de Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art.

Wampiurs Wars #1 / 1

PRODUIT VENDU

J'AI UNE QUESTION

Oryginalna plansza (rysunek długopisem) do pierwszej serii komiksowej w Polsce reprezentującej nurt undergroundu, « Wampiurs Wars« , zeszyt pt. « Na tropie Wampiurów« , z dodatkowymi historyjkami « Odyseja wewnętrzna » oraz « Mumia« , s. 1. Komiks został wydany w formie zinu w latach ’80-tych XX wieku, jeszcze pod gdańskiej cenzury – o czym świadczą m.in. cenzorskie pieczątki na okładkach oraz sygnatury cenzorów na odwrociu rysunków do komiksu.

Pierwszy tom z serii został narysowany jeszcze długopisem (prócz okładki i ostatnich krótkich historyjek-szortów, znajdujących się w tomie).

Niewielki nakład 400 egzemplarzy wypuściło wydawnictwo w ramach Bałtyckiego Klubu Fantastyki, do którego wciąż należy autor historii, Jan Plata-Przechlewski.

Pora przypomnieć ten kawałek historii polskiej twórczości komiksu niezależnego, który tak jest określany współcześnie:

« komiks liczy ponad 100 czarno-białych plansz. Główne historyjki cyklu powstawały w latach 80. i zostały kilkakrotnie wydane (w śladowym nakładzie) przez Gdański Klub Fantastyki (z posłowiem znawcy komiksu – dr. hab. Jerzego Szyłaka; prywatnie… kumpla ze studiów). » – Nonsensopedia.

« « Wampiurs Wars » to już komiks legenda. Jego wydania z lat 80-ych osiągają zawrotne ceny na Allegro. » – Aleja Komiksu.

« W latach 80-tych ubiegłego wieku w Polsce ukazywać mógł się tylko komiks, który dostawał akceptację władz państwowych reprezentowanych przez wszelakie instytucje wydawnicze i cenzorskie. Wyjątków od tej reguły było naprawdę niewiele. Najgłośniejszy komiks podziemny to z pewnością narysowana przez Jacka Fedorowicza « Solidarność – 500 pierwszych dni », a najbardziej niepokorny to prawdopodobnie właśnie « Wampiurs Wars ». » – Aleja Komiksu.

« (…) legenda rodzimego undergroundu z czasów PRL-u (…) « najlepszy, najbardziej odjechany, śmieszny i niepokorny twór w historii komiksu polskiego » – jak Kamil Śmiałkowski w  » Machinie » (nr 1/2000) określił Wampiurs Wars Jana Platy-Przechlewskiego. » – Gildia.pl.

« (…) uznawany przez część środowiska komiksowego za legendę polskiego undergroundu » – Wikipedia.

« I na koniec taka anegdotka: około 50 kompletów „Wampiurs Wars” powędrowało do USA (gratisy i na sprzedaż). Amerykanie sądzili, że jest to fanzin komiksowy i przez wiele lat przysyłali listy z pytaniem o dalsze numery fanzinu. Ostatni taki list przyszedł do GKF w roku 2002. Udało nam się rozszyfrować pieczątkę na kopercie. List wysłano z więzienia o zaostrzonym rygorze! » – Gdański Klub Fantastyki.

Updating…
  • Votre panier est vide.