Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Studio powstało 1 stycznia 1958 roku w Warszawie. Od tego czasu wyprodukowało ok. 1500 filmów, głównie animowanych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Było jednym z pięciu istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą poważną koprodukcją międzynarodową SMF był serial „2 koty i 1 pies„, w której wkład wnieśli m.in. prywatni inwestorzy z Holandii i Polski oraz TVP.
W latach 1995-1996 SMF, jako jedyne Studio spoza krajów Unii Europejskiej (wraz z innymi studiami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Belgii) uczestniczyło w realizacji wysoko ocenionego serialu „Billy the Cat” (pol. Kot Billy). W latach 1996-1998 Studio współrealizowało serię „Troubles” (Ink-Tank/CTW).
Produkcje SMF były wielokrotnie nagradzane m.in. Złotą Palmą w Cannes czy Grand Prix w Oberhausen, Zagrzebiu czy Ottawie.
Na 40-lecie istnienia Studia Miniatur Filmowych (w 1998 roku) przyznano mu Nagrodę Specjalną za wkład w rozwój polskiej animacji – nagroda przyznana została podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.
W 2011 roku Studio Miniatur Filmowych zostało nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.
Do najbardziej znanych i najważniejszych filmów zaliczają się m.in.: „Zmiana warty„, „Baśnie i waśnie„, „Dziwne przygody Koziołka Matołka„, „Gucio i Cezar„, „Jacek śpioszek„, „O dwóch takich, co ukradli księżyc„, „Szkoła„, „Czerwone i czarne„, „Labirynt„, „The Matter„, „Apel„, „Tryumf pana Kleksa„, „360°„, „Klatki „Cages”„, „Piesek w kratkę„, „Pies, kot i…„, „Pomysłowy Dobromir„, „Tajemnica szyfru Marabuta„, „Tydzień przygód w Afryce„, „Proszę słonia„, „Dawid i Sandy„, „Hip-Hip i Hurra„, „Mami Fatale” i inne.