Dlaczego plansze komiksowe?

Komiks jako sztuka

Komiks to sztuka, to nie ulega żadnej wątpliwości.

W Polsce, gdzie w czasie królowania POP ARTu w światowej sztuce u nas kwitł socrealizm, komiks jako medium przez wiele lat był niedoceniany. A tylko przez niewielu postrzegany w wymiarze sztuki. Dziś, głównie pod wpływem komiksu amerykańskiego, z takich wytwórni jak Marvel czy DC Comics, dzięki popularyzacji komiksu spod znaku superbohaterów - głównie przez kasowe superprodukcje emitowane w kinach - komiks zaczyna zdobywać znaczenie. Znaczenie zarówno jako element rozrywki, pop kultury, jak i sztuki właśnie.

To, że zmiany zachodzą w naszej kulturze i wzrasta znaczenie komiksu jako sztuki, widać też po aktywności artystycznej środowisk. Komiks jako sztukę nie tylko tworzy coraz więcej artystów, ale także galerie coraz bardziej otwarte sa na inicjatywy wystawiennicze owoców twórczości komiksowej. W tym warta odnotowania jest wystawa "Black and White", która miała miejsce w 2011 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a która ponoć w historii istnienia muzeum cieszyła się największą frekwencją pośród odwiedzających. Tak pisali o wystawie kuratorzy:

Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich społeczno-polityczny przekaz, ignorujący niuanse politycznej poprawności. Zgromadzone na wystawie prace poprzez swą dosadność, przerysowanie, niekiedy wręcz brzydotę i obsceniczność paradoksalnie kreują sferę wolności.

Przyjęło się sądzić, że wolność wypowiedzi na polu sztuki ma maksymalnie szeroki zakres, tymczasem właśnie oparte na bezpośredniej komunikacji medium komiksu i animacji z brutalną wręcz szczerością ujawnia istnienie kulturowych i estetycznych tabu także we współczesnej praktyce artystycznej. Kuratorzy wystawy określają je mianem „poprawności artystycznej” i traktują swą prezentację komiksu i animacji jako wyraz sprzeciwu wobec nadmiernej dyskursywizacji sztuki.

Wyróżniającą inicjatywą na polu przybliżania komiksu w kontekście sztuki, są albumy wydawane przez niemieckie wydawnictwo Taschen, głównie "75 Years of DC Comics. The Art of Modern Mythmaking" Paula Levitza (2010) oraz bazujące na tej opasłej pozycji albumy: "The Golden Age of DC Comics" (2013), "The Silver Age of DC Comics" (2013), "The Bronze Age of DC Comics" (2014).

Zobacz też artykuły: Comic Art - bibliografia oraz Sztuka komiksu - podstawowe terminy.

Komiksowe wnętrza.

 

 

Plansze komiksowe jako inwestycja

Oryginalne rysunki, plansze komiksowe, rysowane rękami mistrzów polskich i zagranicznych, to także inwestycja - jak w każdy rodzaj sztuki. W Polsce raczkująca, ale w Stanach Zjednoczonych, mekce komiksu, oryginały rysowane ręką Franka Millera (twórcy Batmana Black & White oraz Sin City) potrafią osiągać kwoty rzędu kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy dolarów za sztukę. Wiemy to z autopsji, gdyż na bieżąco uczestniczymy w takich aukcjach.

Również rynek sprzedaży sztuki komiksu europejskiego się aktualnie dynamicznie rozwija. Na aukcjach sztuki komiksu coraz częściej pojawiają się prace twórców z Francji, Włoch czy Belgii.  Największe domy aukcyjne sztuki organizują profesjonalną sprzedaż sztuki komiksu: Bud Plant'sChristie'sHeritageHoward LowerySotheby's, Neret-MinetTajan, Piasa i inne, a niektóre wręcz się specjalizują w tego rodzaju sprzedaży - Artcurial.

Warto obserwować rynek sprzedaży sztuki i warto inwestować w sztukę komiksu.

Jako przewodnik po tym świecie polecamy m.in. lekturę bloga kolekcjonerów sztuki współczesnej, ArtBazaar, prowadzonego przez autorów "Przewodnika kolekcjonera sztuki najnowszej" (Kraków 2008).

Zobacz też: Inwestycja w plansze komiksowe - sztukę komiksu.

Plansze komiksowe na ścianie.


 

Sztuka komiksu jako styl wnętrz

Oryginalne prace komiksowe - zarówno czarno-białe rysunki wykonane ołówkiem bądź tuszem, jak i prace wykonane w kolorze, we wszelkich możliwych technikach (akryl, gwasz, olej i inne) - świetnie prezentują się jako dekoracja wnętrz. Zarówno domu, mieszkania, jak i wnętrz biur. Znani bohaterowie komiksów dodają kolorytu wnętrzom. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych, a dużo więcej zebraliśmy jako inspiracje w naszym profilu w serwisie Pinterest, gdzie zapraszamy.

Zobacz też: Wystrój wnętrz.

komiksowe wnętrza.

komiksowe wnętrza.

komiksowe wnętrza.

komiksowe wnętrza.

Po więcej zapraszamy na profil Artkomiks w serwisie Pinterest.

Zamknij

Twoje zapytanie zostało wysłane.