Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Rosiński Grzegorz

Grzegorz Rosiński.Grzegorz Rosiński (ur. 3 sierpnia 1941 w Stalowej Woli) – polski rysownik komiksowy, grafik i malarz.

W 1967 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i przez następne 10 lat tworzył ilustracje książkowe (np. seria młodzieżowych książek wojennych „Uwaga, Piegowaty!” Kazimierza Dębnickiego) i kolejne części komiksowych serii „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. Był także dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”, publikującego w odcinkach polskie i zagraniczne historie obrazkowe.

W 1976 roku Rosiński wyjechał do Belgii, żeby rozwijać tam swoje umiejętności i spróbować obecności na zachodnim rynku wydawniczym. Poznał tam Jeana Van Hamme’a, który zaproponował Rosińskiemu tworzenie rysunków do nowej serii komiksowej „Thorgal”, którą wymyślił Van Hamme. Wkrótce potem pierwsza część sagi, zatytułowana „Zdradzona Czarodziejka”, ukazała się w belgijskim czasopiśmie komiksowym „Tintin”. Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów europejskiego komiksu.

W 1980 roku do scenariusza André-Paula Duchâteau Rosiński narysował pierwsze plansze serii science-fiction pt. „Hans”, w Polsce znanej jako „Yans”. Rysowanie cyklu przejął po 6. odcinku (1992) inny polski rysownik, Zbigniew Kasprzak, tworzący w Belgii pod pseudonimem „Kas”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Rosiński wyjechał z rodziną na stałe do Belgii.

W 1987 roku razem z Jeanem Van Hamme’em stworzyli wielokrotnie nagradzaną, czarno-białą opowieść pt. „Szninkiel”, ponownie wydaną w latach 2001-2002 w trzech tomach i w kolorze.

W 1992 roku wydał pierwszą z czterech narysowanych przez siebie części serii „Skarga Utraconych Ziem” według scenariusza Jeana Dufaux.

W 2001 roku ukazał się Western, jednoczęściowy komiks, napisany przez Van Hamme’a. Album osiągnął niezwykły rozgłos głównie dzięki zmianie stylu rysowania Rosińskiego, który przeszedł od tradycyjnego sposobu rysowania do koloru bezpośredniego, ujawniając tym samym swój talent malarski.

Rosiński poszedł o krok dalej w rozwoju swojego stylu w kolejnej publikacji, „Zemście hrabiego Skarbka” (2003, scenariusz Yves Sente), zarzucając kontur i tworząc plansze jak obrazy. Nie wzbudziło to jednak takiego entuzjazmu, jak w przypadku komiksu „Western”, głównie dlatego, iż Rosiński przyzwyczaił wielbicieli swojej twórczości do tradycyjnego, realistycznego rysunku, a jego nowe eksperymenty nie pozostały bez wpływu na ilustracje w Thorgalu (którego 29. tom został po raz pierwszy w historii tego cyklu namalowany, a nie narysowany).

Od 1992 roku Rosiński mieszka w Mollens w Szwajcarii. Laureat wielu nagród komiksowych, otrzymał w ostanim czasie Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. 8 września 2006 odebrał w polskiej ambasadzie w Bernie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. 6 października 2007 podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 roku odebrał belgijski Order Leopolda II.

Za: Wikipedia.

Aktualnie trwają prace nad utworzeniem muzeum poświęconego twórczości Rosińskiego, które miałoby się mieścić w Szwajcarii.

Rysunki i obrazy autorstwa Grzegorza Rosińskiego w świecie kolekcjonerów uchodzą za jedne z droższych. Poniżej kilka przykładów z aukcji z domu Artcurial oraz Christie’s.

 • aukcja z 2008 r. Artcurial: Thorgal, malowany na kartonie – sprzedany za 36 100 € (zob.)
 • aukcja z 2009 r. Artcurial: Thorgal, malowany na kartonie – sprzedany za 15 601 € (zob.)
 • aukcja z 2009 r. Artcurial: Thorgal, plansza nr 30 do 4 albumu serii – sprzedana za 8 401 € (zob.)
 • aukcja z 2014 r. Christie’s: Szninkiel, okładka malowana do wersji kolorowej wydania komiksu – sprzedana za 55 500 € / 76 112$ (zob.)
 • aukcja z 2014 r. Christie’s: Thorgal, plansza nr 3 do 3 albumu serii – sprzedana za 11 250 € / 15 428$ (zob.)
 • aukcja z 2014 r. Christie’s: Thorgal, plansza nr 36 do 5 albumu serii – sprzedana za 26 875 € / 36 856$ (zob.)
 • aukcja z 2014 r. Christie’s: Szninkiel, plansza nr 34 – sprzedana za 36 250 € / 49 713$ (zob.)
  
 •   
 •   
 •   
 •   
 •   
Aktualizacja…
 • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek