Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Orlando Joe

Joe Orlando (ur. 4 kwietnia 1927 r., zmarł 23 grudnia 1998) – amerykański rysownik komiksowy włoskiego pochodzenia; pisarz, scenarzysta, redaktor, ilustrator. Współpracownik kultowego magazynu „MAD”. Kierownik projektów specjalnych w DC Comics a później wiceprezes tego wydawnictwa.

Rysował przez 60 lat, zaczynając od 7 roku życia, w którym to wieku uczęszczał na pierwsze zajęcia plastyczne. W ramach szkoły średniej studiował ilustrację na High School of Art and Design z takimi osobistościami jak m.in.: Richard Bassford, Frank Giacoia, Carmine Infantino, Rocke Mastroserio, Alex Toth i Gaspar Saladino. Po szkole średniej wstąpił do amerykańskiej armii – służył w tym czasie m.in. na terenach Belgii czy Niemiec. Po powrocie podejmuje studia na Art Students League of New York. Tam tworzy swoje pierwsze komiksy – jest rok 1949.

We wczesnych latach 50. XX wieku zostaje asystentem samego Wally Wooda i rozpoczyna pracę dla EC Comics, gdzie już wkrótce zostaje redaktorem flagowego produktu EC, magazynu „Creepy”, prezentującego historie w stylu horror.

Był jednym z głównych współpracowników tworzących magazyn „MAD”, należący do Williama Gainesa, a później do grupy Warner Brothers i ostatecznie do DC Comics. Orlando był odpowiedzialny za tworzenie linii luksusowych produktów związanych z „MAD-em”, a w latach 90. był głównym twórcą koncepcji okładek.

W 1968 roku zatrudniony przez DC Comics. Na początku w roli kierownika projektów specjalnych,ostatecznie jako wiceprezes wydawnictwa. Jego zasługi dla DC są olbrzymie. W tym czasie zatrudnił m.in. wielu nowych rysowników, w tym: Tony’ego DeZuniga (autora postaci Black Orchid), Alfredo Alcala, mar Amongo, Ernie Chana, Alexa Niño, Nestora Redondo, Gerry’ego Talaoca i innych. Był główną osobą w DC, która lobbowała na rzecz wydania „Watchmena” wg scenariusza Alana Moore’a.

Poza komiksem tworzył okładki, m.in. dla „Newsweeka” i „New Times„. Od lat 80. uczył w nowojorskim School of Visual Arts.

Na swoim koncie miał nagrody: Inkpot Award (1980), Eisner Award Hall of Fame (2007). Za swój wkład w rozwój fantastyki na świecie został zaliczony do „Sci-Fi Top 100” wg Entertainment Weekly.

  
  •   
  •   
  •   
  •   
Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek