Na rynku od 2012 roku. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

Raczkiewicz Tadeusz

Tadeusz Raczkiewicz.Tadeusz Raczkiewicz (ur. 1949 r. w Gubinie) – polski rysownik i scenarzysta komiksowy, tworzy również rysunki satyryczne i ilustracje.

Komiksem zainteresował się jako nastolatek, pod wpływem lektury Tytusa, Romka i A’Tomka i polskich przedruków Lucky Luke’a. Zaczął rysować własne historie, które regularnie wysyłał do publikującego dużo komiksów „Świata Młodych”. Redakcja postanowiła zaproponować zdolnemu czytelnikowi współpracę. Raczkiewicz otrzymał do narysowania scenariusz dziennikarza „ŚM” Jerzego Dąbrowskiego. Historia Kuśmider i Filo ukazała się w 1976 i liczyła 30 odcinków. Była to humorystyczna opowieść o klasycznie skontrastowanej parze dwóch przyjaciół (dobroduszny osiłek i mały spryciarz). Mimo dobrego przyjęcia Kuśmidra i Filo ze strony czytelników redakcja nie kontynuowała już w latach 70. współpracy z Raczkiewiczem.

Nie mogąc doczekać się kolejnych scenariuszy ze „Świata Młodych” Raczkiewicz przygotował adaptację jednej z ulubionych powieści z dzieciństwa – „Dwóch lat wakacji” na podstawie noweli Juliusza Venerne’a, a rok później kolejnej – „Piętnastoletniego kapitana„, tegoż. Oba komiksy zostały opublikowane, zebrały przychylne oceny od zawodowych grafików. Skłoniło to redakcję do zaproponowania Raczkiewiczowi stałej współpracy.

Obok Szarloty Pawel i Henryka J. Chmielewskiego Raczkiewicz był najczęściej publikującym komiksy autorem „Świata Młodych” w drugiej połowie lat 80. Od 1984 do 1991 r. zamieścił siedem pełnometrażowych historii. Najpopularniejszym bohaterem, tworzonym samodzielnie przez Raczkiewicza był Tajfun – tajny agent kosmicznych służb specjalnych, którego przygód „ŚM” zamieścił cztery serie. Inny komiks to „Tajemnica kamiennego lasu„.

Po zamknięciu „Świata Młodych” współpracował z lokalną prasą w Gubinie i okolicach, wykonując rysunki satyryczne i ilustracje. W latach 90. opublikował już tylko jeden serial komiksowy – kryminał SF „Kontrakt”. W 2006 r. ukazało się pierwsze wydanie albumowe jego komiksów, które dotąd istniały tylko w wydaniu prasowym. Komiksy zostały na nowo pokolorowane przez Filipa Wiśniowskiego. Album Tajfun to zbiorcze wydanie historii znanych ze „Świata Młodych”, wydawnictwo Mandragora zapowiadało druk nowych komiksów Raczkiewicza z tym bohaterem, ale wydawnictwo upadło.

W roku 2009 fani autora własnym sumptem przygotowali antologię „Komiksy nieznane”, a wydawnictwo Ongrys przygotowało albumowe wydanie pięciu komiksów ze „Świata Młodych”.

Za: Wikipedia.

  
  •   
  •   
  •   
  •   
Aktualizacja…
  • Brak produktów w koszyku.
wróć na początek