We're open 2012. We are a member of the International Confederation of Art and Antique Dealers' Associations.

FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Otrzymujemy coraz więcej korespondencji od Was i coraz więcej pytań. Niektóre z nich się powtarzają, w związku z czym garść odpowiedzi poniżej.

 

1) Które z prac w sklepie to oryginały, a które to wydruki?

Odpowiedź: Wszystkie (!) prace w sklepie to oryginalne prace artystyczne wykonane na potrzeby druku komiksów w technikach plastycznych – rysunek ołówkiem, tusz, akwarele, akryl, collage i innych. Nie posiadamy w sklepie wydruków, kopii, naklejek. Tylko i wyłącznie oryginalne prace polskich i zagranicznych autorów komiksowych.

 

2) Dlaczego tak drogo?

Odpowiedź: Prezentowane prace to oryginalne prace artystyczne, a nie wydruki. Ze względu na swoją specyfikę – oryginalne rysunki powstałe na potrzeby wydruku komiksów – posiadają wartość na kilku płaszczyznach: wartość estetyczną, wartość artystyczną, wartość dokumentalną (można dzięki nim prześledzić jak powstawał dany komiks), w końcu wartość sentymentalną oraz biorąc pod uwagę, że na zachodzie funkcjonują na rynku sztuki, a ich sprzedaż prowadzona jest przez domy aukcyjne, także wartość inwestycyjną. O czym wspominaliśmy m.in. w tych opracowaniach: “Inwestycja w sztukę komiksu” oraz “Watchmen. 20 lat kompletu okładek na giełdach sztuki“.

 

3) Dlaczego tak tanio?

Odpowiedź: Rynek sztuki komiksu w Polsce nie jest jeszcze ukształtowany, a relatywnie niska cena w porównaniu do prac artystycznych tzw. sztuki wysokiej, jest tego odzwierciedleniem. Jednocześnie jest to specyfika prądów rozwijających się – jak można wynieść z lektury Wspomnień (Wspomnienia handlarza obrazów, Kraków 1960) czołowego marszanda XX wieku, Vollarda (zobacz sylwetkę w wikipedii), sprzedającego sztukę impresjonistów, gdy ten zaczynał, to prace Maneta czy Cezanna można było nabyć nawet za 10 franków, by jeszcze za ich życia zdrożały to kwot rzędu stu tysięcy franków. W przypadku rynków i prac artystów zagranicznych taki proces wzrostu jest już widoczny, o czym mówi artykuł: “Watchmen. 20 lat kompletu okładek na giełdach sztuki“.

— Kolejne niebawem —

Updating…
  • No products in the cart.
wróć na początek