Nous sommes de 2012. Nous sommes membre de Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art.

Akira #17 / 35 – kolor

DEMANDEZ UN PRIX

W latach 80. i 90. XX wieku na rynku amerykańskim był niewielki wybór dorobku komiksu japońskiego, klasycznych mang. Wydawnictwo Marvel szukało więc sposobu na wprowadzenie nowego gatunku. Wybierając tytuł chcieli dotrzeć nim do jak najszerszej grupy odbiorców, do tego celu wybrano jedno z najznakomitszych dzieł czyli « AKIRA » autorstwa Katsuhiro Otomo.

Klasyczny sposób czytania mang (od końca ku początkowi; oraz strona po stronie od prawej do lewej), redaktorom Marvela wydawał się zbyt nowatorski, by próba wprowadzenia mangi do amerykańskiego mainstreamu mogła się powieźć. Dlatego zdecydowano się komiks wydać na znanych czytelnikowi warunkach amerykańskich, z klasycznym kartkowaniem od początku do końca, klasycznym zachodnim sposobem czytania – od lewej do prawej oraz… w kolorze. Za to ostatnie odpowiedzialny został Steve Oliff, którego wybrał do tej pracy sam Otomo.

Otomo i Steve pracowali razem przy procesie nanoszenia koloru na karty AKIRY (co widać m.in. na zdjęciach zamieszczonych w powyższej galerii). Wspólnie ustalali koncepcję, a Steve odręcznie nakładał kolor na sporządzone druki. W rezultacie praca ta opłaciła się wszystkim: AKIRA odniosła olbrzymi sukces na zachodzie i weszła do kanonu komiksu światowego, Marvelowi udało się z powodzeniem wejść w nową kategorię komiksu w USA czyli w mangę, Otomo uzyskał olbrzymi sukces na zachodzie, a Steve za swoją pracę kolorysty otrzymał najważniejszą nagrodę w branży czyli Eisnera!

Ta praca to oryginalny kolor autorstwa Oliffa do AKIRY Otomo, tom #17, s. 35. Sam komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Marvel w 1998 roku.

Updating…
  • Votre panier est vide.