Nous sommes de 2012. Nous sommes membre de Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art.

Szminka – okładka, serigrafia

PRODUIT VENDU

J'AI UNE QUESTION

Limitowana edycja okładki « Szminki », powstała w technice mieszanej – przez połączenie druku sitowego i malarstwa akrylem. Autorka ilustracji komiksu « Szminka » (scenariusz: Jerzy Szyłak, wyd. Mandragora 2003) malowała bezpośrednio na kolorowych reprodukcjach okładki (sitodrukach). Efektem jest 31 egzemplarzy różniących się detalem, sposobem kładzenia farby, uderzeniami pędzla.

***

Joanna Karpowicz o pracy przy komiksie: « Michał Pawluk, policjant skrywający mroczną, dwoistą naturę, powstał w głowie Jerzego Szyłaka. Do mnie trafił na kartach scenariusza „Szminki” i od początku było dla mnie jasne, że będzie nieco zwykły i nieco demoniczny zarazem. Ten zmęczony, lekko łysiejący i całkiem niepiękny mężczyzna, który garbi się w mundurze, nabiera wręcz niesłychanej pewności siebie przywdziewając szatki swego alter ego: Misia ubranego w sukienkę, wysokie obcasy, koronkową bieliznę. Końcowa scena jest obrzydliwa – głównie dlatego, że wiemy już do czego zdolny jest bohater. Ale na koniec widzimy jeszcze więcej, niż byśmy chcieli. Michał Pawluk daje sobie (i nam) lepkiego całusa. Tego całusa umieściłam na okładce. Chciałam, żeby była mocna, z wyraźnym akcentem kolorystycznym. Tło jest nieokreślone, rozmyte jak zasady moralne głównego bohatera „Szminki”.

Dla mnie „Szminka” jest opowieścią o złu, dużo bardziej prawdziwą niż jakakolwiek opowieść grozy. Prawdę mówi Conrad, że „Wiara w nadnaturalne pochodzenie zła jest zbyteczna. Ludzie sami umieją się zdobyć na każdą niegodziwość”.« 

Updating…
  • Votre panier est vide.